duminică, 18 martie 2007

moments...

in dimineata asta m-am trezit intr-un good mood fantastic... poate pur si simplu pentru ca 2h 3/4 de somn sunt mult mult mult mult prea putin... sau... sau... sau...
life is nicer than ever, people are nicer than ever, moments are nicer than ever.
amazingly, sometimes a few moments mean more than one could have imagined. sometimes short moments mean more than long moments.
remember when u told me: "e clar ca au influenta multe melodii in randurile tale"?
more than u think and not just in these rows.
"and so it is [...]
i can't take my mind of you..." :*
you are nicer than ever.

luni, 12 martie 2007

virtualitate

"generatia mirc" sau "generatia internet", that's what they use to call us.
do we want to be called like that? do we want to be like that?
do i want to be part of that?
de cateva saptamani chiar ma preocupa gandul asta. unde trebuie pusa o limita cand vine vorba de virtualitate?
plecand undeva departe ym & co. probabil ca m-au salvat de la solitudine. sau poate m-au impins chiar acolo, in solitudine, desi nu fizica si nu perceptibila la prima vedere.
la prima vedere: messengerul, o binecuvantare. e atat de simplu sa iei legatura cu cineva. pui mana pe mouse, selectezi unul din smiley-urile galbene cu numele dorit alaturi... and you are talking. nothing easier than that!
ym deschide calea catre unele subiecte pe care nu le-am aborda in viata nevirtuala. subiecte despre care ne este greu sa vorbim, subiecte care ne provoaca frica de timbrul vocii ceiluilalt, de privirea pe care ne-o va arunca, eventual, daca nu reactioneaza cum ne-am dori.
intr-adevar, cand sunt reactii nedorite binecuvantam messengerul. binecuvantam faptul ca virtualitatea ne da curaj ca si cum am fi baut cateva paharele de tarie. binecuvantam ym ca ne salveaza de la sentimentul acela neplacut, cand simti ca-ti stoarce cineva stomacul, ca ti se innoada limba, cand nu mai auzi nimic decat "zgomotul" propriei inimi care acopera toata culisa de sunete din jur, momentul cand creierul parca se hotaraste "i switch myself off now" si nu mai esti in stare sa gandesti limpede.
in acelasi timp metoda asta de a ne proteja de teama de reactie a celorlati, privit aprofundat, ne impinge sa nu mai fim in stare sa comunicam cu oamenii. ne dezvatam sa le citim fata, ne dezvatam sa fim curajosi, ne dezvatam ca sunt clipe in viata prin care trebuie sa trecem. ne dezvatam sa fim deschsi in viata reala, ne dezvatam sa fim naturali.
tocmai acestea sunt lucrurile care ne imping spre solitudine. numai in viata reala, vazand chipul celuilalt, sesizand glasul puternic sau innabusit, ascultand respiratia, privind mimica si gestica interlocutorului se stabilesc relatiile cu adevarat stranse.
cu cat ne afundam in virtualitate devenim niste incapabili, niste oameni stapaniti de teama in viata reala, cu cat vorbim mai mult pe ym vom putea impartasi din ce in ce mai greu trairile cu cei din jur. solutudine.
cate clipe au trecut pe langa noi cu virtualitatea asta... de cate momente din viata reala pot sa-mi amintesc cu atata placere, sa resimt exact secundele acelea de teama, sentimentul incredibil de placut cand totul sfarseste mult mai bine decat in scenariul negrul pe care mi la-m facut. cu cata placere imi amintesc de vocea interlocutorului meu, de zambetul "ne-galben" pe care mi l-a oferit atunci cand i-a placut ce a auzit. cu cata placere imi amintesc de frazele fara logica, de cuvintele stalcite de emotie, care constituie unele din amintirile cele mai frumoase de care am avut parte. cu cata placere imi amintesc de o atingere de mana care mi-a luat orice teama de a rosti ce simt sau ce gandesc. cu cata placere imi amintesc de morfoza privirii interlocutorului dintr-una timorata intr-una calda, blanda si usurata cand eu la radul meu am facut un asemenea gest.
cum sa renuntam la toate aceste clipe doar pentru a ne scuti de teama incipienta, care dureaza cateva minute? cum sa renuntam la niste amintiri pe care stim ca internetul nu ni le va putea oferi niciodata?
si in general dar mai ales cand e vorba de momente de bucurie imi vine sa blestem ym. de multe ori mi-as fi dorit ca discutia sa fi fost purtata daca nu fata-n fata macar prin telefon. de multe ori am regretat ca am ales calea virtuala si m-am privat astfel de amintiri si trairi coplesitoare.
am stat prea mult pe ym, am ajuns sa ma dezvat sa dau un telefon. primul gand este sa ma uit in lista cu fetze galbene si sa incep o abordare virtuala. ma trezesc cu ym si ma duc sa dorm cu ym, ym is all over the place, all the time, at any hour. prea multa dependenta de acest program cu fetze galbene.
no, i don't want to be part of the internet generation. not in such addictive way.
good old phone, good old pub, good old sofa to sit on with someone, i want to be your friend again.

duminică, 11 martie 2007

soap bubbles

soap bubbles shimmering in the orange street lights of pinkville. one sharp pin is running through the streets as well. don't touch the bubbles, let them be!

joi, 8 martie 2007

10hrs away from pinkville


day X came, finally!!!
mai sunt doar 10 ore si 320 de mile [edit: am aflat in timpul zborului ca de fapt sunt 720 lol, deci rectific: 720 de mile] de parcurs si voi respira aer pink.
la ora 16:45 e avionul, acum e 9... ce mai e de facut, ce mai trebuie impachetat, nu e timp, nu e timp!!! sa nu uit nimic, aoleu xerox, cu ce ma imbrac si ce iau cu mine in primul rand!?!?!?
of abia la 16:45 e avionul, mai sunt 7 ore... prea multa nerabdare, minutele se scurg prea incet, timpul trece prea greu...
uuuh, ce ciudat e sa ai senzatia ca nu ai timp deodata cu dorinta ca timpul sa treaca mai repede...

pinkville, can't wait to see you!

miercuri, 7 martie 2007

puzzle of joy

in ultimile zile mi-au trecut atatea prin cap... nici nu stiu ce e mai demn de mentionat in aceste randuri, imposibil sa ma hotarasc. seems like this might become a long post! :)
always wondered why sometimes we're so damn pessimistic and the other time incredibly optimistic.
always wondered what it is what gives us joy.
the joy of living. declansata la mine in momentul de fata de un lucru, un moment, un cuvant, o intamplare pe care nici nu o pot palpa. sunt toate undeva acolo, intangibile si totusi mereu prezente.
how come joy comes so unexpectedly sometimes?
in ultimile cateva luni am simtit ca mi-am schimbat radical atitudinea fata de viata... si parca inca tot sunt pierduta in vartejul asta de evenimente neprevazute, ametita, purtata undeva necunoscut si astept cu curiozitate si nerabdare sa aflu destinatia. vartejul asta, format exact din momente, actiuni, cuvinte, intamplari, ba chiar o sumedenie de persoane si constatari mi-a readus bucuria de a trai. sentimentul ca da, i know what i want and finally i want something and not just do things because i have to.
uneori exista oameni care te molipsesc cu cheful lor de viata, cu sociabilitatea lor, cu entuziasmul si elanul cu care abordeaza ziua ce va urma. having someone like that around gives me joy and makes me hope that i can return joy, changing that other person's life just as that person did with mine.
cat de bine este sa-ti dai seama... ca de fapt u have everything u could wish for. u have wonderful people around u, caring, nice, lovely, attentive, sensitive, open, always listening and always there. yes, that's what one would specifiy in one word as: friends. and yes my friends, i really love u guys. can't even say it enough times. you are one piece of that whirl that gives me joy. thank u!
cu cat inaintez mai mult in subiect imi dau seama ca acest vartej e ca un puzzle compus din nenumarate bucatele pe care le colectam in fiecare zi, pana cand va veni momentul cand nu vor mai fi zile. unii oameni colecteaza mai multe bucatele, altii mai putine in tot acest timp. sunt ani cand numarul bucatelelor creste exponential, altii in care abia reusim sa nu ne lasam orbiti de pesimism, impotrivind cresterea.
nu mai ramane decat sa incepem sa asamblam ce am colectat! :)

marți, 6 martie 2007

damn amazing!!!

sitting here in front of my laptop... ear plugs... volumul la maxim... sunt again uimita how damn amazing music can be!!!
de unde ziua parea sa sfarseasca intr-un reeeeally baaaaaad mood... it did not!
thanks for getting me out of that bad mood jar and thanks for music supplies! (yes, i mean you :) )
damn damn damn amazing, this music! what whould life be without it... listen to the sound of the electric toothbrush in the morning instead of great music beats... no way, not with me! :D

luni, 5 martie 2007

grey

era odata o melodie... ceva cu "we are living in a [...] world"... lol, cred ca era de o formatie cam distrusa pe nume modern talking... eh, melodia asta este bine adaptabila la viata mea:
"we are liiiiving in a greeeey world" :) ... is grey good? for now, probably yes!
sa privim totusi acesti gri cu optimism: sa ne bucuram de libertatile pe care ni le ofera si de imprejurimile pe care le usureaza simtitor. no cioburi, no kawoom.
who needs pink clouds when there are grey ones?! hihihi...

sâmbătă, 3 martie 2007

d.e.a.d.


ce sa faci cand ai impresia ca orice ai face e prost...?
prea mult stres, prea multe examene si prea multe intrebari pe capul meu in ultima vreme...
ce sa faci cand parca ai ales albastru pentru ca asta e ce crezi ca te-ar face fericit si stii ca asta va face pe altcineva foarte nefericit... si stii ca mai e un pic si bomba careia ai de gand sa-i tai firul rosu va face kawoom? ce sa faci cand in explozia asta mai sunt amestecati alti oameni fara nici o vina... oameni care te-au tratat ireprosabil si cu care parca nu mai esti in stare sa dai ochii...
ce faci cand sentimentul de culpabilitate iti da o palma usturatoare dar tu nu ai vrea sa renunti la ceea ce vrei? tu vrei albastru... si toate cioburile rosii se vor sparge in capul tau... nu vrei rosu pentru ca ai trai intr-o incercare de autoconvingere care va da gres... ai continua ceva ce oricum consideri fara rost... si in plus.. i really like blue!
ce te faci daca alegi albastru si de fapt ai ales degeaba pentru ca alegerea nu e numai in mainile tale... oare celalalt ce alege intre alb si negru? albastru cu alb oare e o combinatie buna?... hopefully yes. but... what if blue chooses black? what then?!
oare cum sa faci sa suporti taieturile cauzate de toate acele cioburi...? si parca ai da orice sa le deviezi traiectoria, ba mai degraba ai incerca din rasputeri sa eviti ca ele sa-si piarda statutul de "intreg" si sa "degenereze" in cioburi dar fara a renunta la ceea ce vrei... damn, how do i do that?...
albastru... albastru... albastru...

vineri, 2 martie 2007

Where do you want to go today?

Da...da... Ce frumos era vechiul slogan inventat de Microsoft pentru a-si promova msn Search acum cativa ani buni... "Where do you want to go today?"
As vrea si eu un Search din-asta inteligent... Un fel de Oracol Suprem, Magic Search...
Un Search Tool care sa ma cunoasca in intregime... doar sa accesez pagina si automat sa stie where I want (should?) go.
Sometimes it's hard to figure it out by yourself.
Still wish I had that Magic Search Bar... to know where I want to go on each and every single day.

joi, 1 martie 2007

What's with those names anyway?!

Amintindu-mi de vremuri demult apuse imi zboara prin minte un nume.

Ce-i si cu numele astea?!

Cum e posibil ca un simplu nume sa trezeasca atatea ganduri?... Nu legate de persoana, ci insusi de nume!

Oare nu este ciudat cand te izbeste constatarea "Omul asta are un nume de parca ar fi personajul unui roman!"? ...M.G. ...Ce ne facem cand persoana reala insa parca e exact opusul? Hm... nevermind that...

Uneori ma uit la fatza unei persoane si parca-mi vine sa spun "Tu ai fatza de ...Cristina | Maria | Andreea!" sau... "Parca tu nu arati deloc a Mihai | Alex | Cristi!"...

How come that names have a face... ?